Jaké tuky bychom měli konzumovat a v jakém množství?

Tuky jsou nezbytnou a velmi důležitou součástí naší potravy. Neměli bychom na ně nikdy zapomínat a věnovat jim trochu více pozornosti, hlavně co se kvality týče. Tuky jsou součástí membrán našich buněk, stavební látkou pro hormony a některé vitamíny jsou rozpustné jen v tucích, konkrétně A, D, E a K. Nedostatek tuku ve stravě může vést k nedostatku těchto vitamínů. Mají ochrannou funkci a podílí se na termoregulaci organismu.

Tuky ve stravě se dělí na 3 základní skupiny

  • Nasycené mastné kyseliny
  • mono-nenasycené mastné kyseliny
  • poly – nenasycené mastné kyseliny

Rozdělení typu: živočišné rovná se nasycené a rostlinné rovná se nenasycené mastné kyseliny opravdu neplatí. V kokosovém a palmové tuku najdete více nasycených mastných kyselin, než například v sádle a naopak v rybách najdete více poly-nenasycených mastných kyselin omega 3 než například v olivovém oleji.

Nasycené mastné kyseliny jsou ty, které jsou svými chemickými vazbami nasycené. Nemají proto potenci pro další chemické reakce v našem organismu. Přesto jsou pro náš organismus důležité a měli bychom jim věnovat 1/3 prostotu z celkového rozpočtu tukových kalorií.

Mono-nenasycené mastné kyseliny mají jednu nenasycenou vazbu a už se rády podílejí na různých chemických procesech v našem organismu. Najdete je převážně v rostlinných tucích (pozor jen v těch extra virgin), semínkách, ořechách, rybách. Opět bychom jim měli věnovat 1/3 našeho celkového rozpočtu.

Poly-nenasycené mastné kyseliny jsou nám všem známé dvě skupiny: omega 6 a omega 3 mastné kyseliny. Jelikož velmi rychle reagují, neměly by být používány v teplé kuchyni, ale spíše na ochucení salátů a smoothie ve studeném stavu. Z omega 3 MK vznikají látky, které chrání naše srdce a vaskulární systém. Mají protizánětlivý a antialergenní účinky. Z omega 6 MK vznikají látky, které naopak naše cévy zužují, krev spíše staví, podporují zánětlivé reakce v našem organismu a proto jsou velmi důležité při srážlivosti krve. Naše tělo potřebuje 5x více omega 6 MK než omega 3 MK. Problém je, že v naší společnosti není poměr těchto mastných kyselin 5:1 ale i 20- 50:1. Tento poměr negativně ovlivňuje náš kardiovaskulární systém a podporuje zánětlivé procesy.

Omega 3 MK najdeme nejvíce ve lněném oleji, oleji z vlašských ořechů, sójovém oleji a v oleji z pšeničných klíčků. Samozřejmě i v lněných semínkách a vlašských ořechách. Tučné ryby jako je losos, makrela, sardinky a tuňák patří mezi velmi vhodné zdroje omega 3 MK, protože lidský organismus je umí ještě lépe zpracovat než rostlinné omega 3 MK. Mým favoritem v této skupině je krillový olej.

Tato sekce je nyní zamčená.

  1. Pokud nejste členy programu 21 dní pro život, vstupte do něj zde
  2. Pokud již jste členy programu 21 dní pro život, přihlaste se zde.

 
« Glykemické zatížení Bonusy »

© 2014-2024, 21 RESTART - vitalita, energie a zdravý životní styl

Realizace: CCN plus s.r.o.