Únava je fyziologický stav, kterým trpí téměř 30 % populace, a to převážně ženy. U 3% lidí trpících únavou se symptomy rozvinou v onemocnění zvané chronický únavový syndrom.
co je únava?
Sama o sobě není nemoc, ale běžně se projevuje s příznakem některých zdravotních problémů. I díky přepracovanosti, výživě, nedostatečnému pohyb, nespavosti či dalším nesprávným životním návykům, dochází k celkovému pocitu vyčerpání. Pokud se symptomy rozvinou v chronickou únavu, kdy únava pak neustupuje ani po dostatečném spánku.
Nejčastější příčiny únavy:
- Nespavost
- Snížená imunita
- Infekční onemocnění (chřipka, viróza, angína …)
- Záněty
- Stres či vypjaté emoce
- Překyselení organizmu
- Rakovina
- Abstinenční příznaky (kofein, drogy, kouření)
- Nevolnost či kocovina
- Nevhodná strava (mouka, mléčné výrobky…)
- Štítná žláza (reguluje hladinu energie a může zapříčinit únavu ale i hyperaktivitu)
Nejčastější onemocnění chronické únavy
Spánková apnoe (poruchu spánku se zástavou dechu). Nedostatek kyslíku při spánkové apnoi má špatný vliv na funkci srdce a cév a mnohdy může dojít k mozkové příhodě či infarktu.
Kardiomyopatie (při dušnosti a pocitu nedostatku kyslíku dochází k poškození vlastního srdečního svalu).
Únavový syndrom (CFS – chronic fatigue syndrome)
Vyznačuje se pocitem hlubokého a trvalého vyčerpání. Příčina této nemoci není dosud zcela známa. Velkou roli zde však hraje oslabený imunitní systém. U pacientů se potíže vyskytují minimálně 6 měsíců a kromě nadměrné únavy se nemoc projevuje i depresemi a stavy úzkosti. Moderní medicína uvádí únavu skoro u všech onemocnění, jelikož tělo musí bojovat s nemocí, která ji provází.